Jak předejít moru včelího plodu

Mor včelího plodu můžeme označit za efektní bakteriální onemocnění. Kromě toho, že se může celkem rychle šířit, přináší velkou zkázu hlavně v rámci ekonomických ztrát. Nejenom, že se tato stále častější nemoc negativně podepisuje na populaci chovaných včel, ale zcela logicky je v důsledku tohoto stavu velmi rapidně sníženo množství vyrobeného medu, nebo dalších produktů. Mor včelího plodu je proto pro mnohé včelaře problém, který má doslova fatální následky.

Důvodem, proč jsou obavy skutečně na místě, je také to, že bakterie Paenibacillus larvae larvae, která onemocnění způsobuje, může v půdě přežívat třeba i několik desítek let, díky čemuž může nákaza propuknout i bez nutnosti výskytu moru včelího plodu v okolí. Je proto na místě vědět, jak mu co nejlépe předejít. Podívejte se na ideální postup společně s námi.

Prevence je základem

Pokud je výskyt moru včelího plodu potvrzen, je už většinou příliš pozdě na jakoukoliv záchranu, jelikož Státní veterinární správa může nařídit nejenom ochranná pásma, ale i likvidaci celého včelstva. Proto je správnou cestou k předcházení daných problémů prevence. Ta je spojena s laboratorní diagnostikou, v rámci které je vyšetřen vzorek plodu. Na základě tohoto vyšetření bude buď výskyt potvrzen, nebo bude sděleno, že testy vyšly negativně. V takovém případě může být původcem problémů případná jiná bakterie.

Jak probíhá laboratorní vyšetření?

To je dnes jedinou možností, jak se dá výskyt spolehlivě vyloučit, ale i potvrdit. Dnes se na danou diagnostiku specializují různá odborná pracoviště s potřebným vybavením. Těm je důležité poslat potřebné vzorky, na základě kterých bude provedený laboratorní rozbor. Pokud vás zajímá i to, jak by měly konkrétní vzorky vypadat, není třeba v rámci úlů hledat nic netradičního. Pro kvalitní diagnostické vyšetření je třeba mít alespoň dva gramy vzorku takzvané měli, stejně jako je třeba mít také dva gramy vzorku medu, ale také vosku. To vše následně může být zasláno na laboratorní vyšetření, a to nejlépe poštou. Připomeňme také, že je důležité zkontrolovat vzorky všech včelstvech. Není nic neobvyklého, že výskyt moru včelího plodu se může v počátečních fázích dotknout jenom několika včelstev. Proto by měla být preventivní kontrola vždy důkladná.

Nutno říci, že dané vyšetření není okamžité a několik dní trvá. Je třeba počítat s dobou, která může být až tři týdny. Pokud máte obavy z výskytu, není dnes problémem žádat i o expresní zpracování, díky kterému není problémem mít výsledky k dispozici mnohem dříve. A to i do dvanácti dní.

 

Důležitá je také kontrola

Nezapomínejme také na velmi důležité kontroly, které jsou také cestou, jak předejít moru včelího plodu. Každý včelař by měl o svém včelstvu vědět naprosto vše a jakýkoliv nezvyklý projev v souvislosti s jejich zdravím a chováním by měl být ihned řešen. Provedena by měla být kontrola veškerých úlů a v případě podezření by mělo být realizováno právě výše zmíněné laboratorní vyšetření.

Pokud k propuknutí moru včelího plodu skutečně v konkrétní oblasti dojde, je kromě likvidace včelstva nutná i následná kontrola, kterou provádí pracovník Státní veterinární správy. Tato kontrola spočívá hlavně v kontrole všech plástů v úlech v rámci celé ochranné zóny. Samozřejmostí je, že tento postup by neměli opomíjet ani samotní včelaři. Jenom pověřený pracovník ale dokáže vydat stanovisko, které bude platné. I tyto pravidelné kontroly jsou tedy cestou, jak tomuto bakteriálnímu onemocnění aktivně předcházet, zvláště v oblastech s historickým výskytem. Jak jsme již zmínili, odolné spory mohou v půdě přežívat třeba i několik desítek let.

 

Prevencí je také čistota

Kromě laboratorních testů a kontrol je poslední cestou, jak předejít moru včelího plodu také celková čistota úlů. Ta by měla být spojena s tím, že by mělo docházet k pravidelné výměně pláství. I to je cesta, jak výskyt dané bakterie eliminovat.